forum Tomkii

Pełna wersja: livebox blb500a konfiguracja
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam, zauważyłem pewne informacje nt. urządzenia blb500a na tej stronie to zapytam o konfigurację. Urządzenie dostałem od TP w ramach business pack.

Po zalogowaniu się do webadmina jest tam tylko szczątkowa możliwość konfuguracji firewalla i wi-fi. Mi to nie wystarcza, chciałbym chociaż przeadresować sieć LAN (z 10.0.0.x na 192.168.0.x) oraz załączyć DHCP. Jak to mogę zrobić, bo w webadminie nie można. Czy jest jakiś alternatywny soft do tego urządzenia, a może przez telnet da się jakoś zmienić ustawienia?
Urządzenie jest zarządzane zdalnie przez TP i nic więcej nie da się zrobić.
Można oczywiście wejść do niego siłowo kasując konfigurację ale to rozpierniczy usługę.
W kwestii readresacji sieci proponuje zwrócić się przez opiekuna do TP. Być może da się to zrobić (to kwestia procedur a nie techniczna).
Na poziomie dostępu konsolowego idzie z tą skrzynką naprawdę dużo zrobić. Choć z VoIP mam pewne kłopoty z uruchomieniem z innymi operatorami (login musi być cyfrowy).
To urządzenie to jakaś porażka. Brak podstawowych możliwości konfiguracyjnych. To prawdziwy Main in the middle w wykonaniu TP!!!
Co z tego, że dostałem zewnętrzny stały adres IP jak jego użyteczność kończy się na urządzeniu. Ustawienie firewalla i WIFI to troche mało jak na urządzenie dostepowe do sieci. I co, teraz mam z każdą pierdołą dzwonić do TP i czy łaskawie mi adresacje sieci przestawią? Zanim zdecydowałem się na Biznes Pakiet przeczytałem instrukcje tego urządzenia i wyglądała wystarczająco, a tu wał, urządzenie nie ma tych funkcji, bo TP trzyma je po swojej stronie.
PROŚBA DO WAS jeśli macie jakiekolwiek sposoby zmiany bardziej zaawansowanych parametrów urządzenia (ssh, telnet, ftp, cokolwiek), proszę o jakieś instrukcję / info.
To dosyć zaawansowana skrzynka i naprawdę wiele można z nią zrobić z poziomu konsoli.
Jednak nie da się pogodzić grzebania w niej i jednocześnie usługi którą z nią sprzedaje TP a to dlatego że skrzynki mają zdalnie zmieniany soft i konfigurację przez TP (automatycznie). Usługowo jest to bardzo podobne do DSLa TP. Owszem. Do modemów które TP daje razem z usługą DSL (speedstream) da się dostać, ale nie dostanie się loginu i hasła do zestawienia sesji. A bez tego usługa nie będzie działać. Co prawda istnieje teoretyczna możliwość zesnifowania tego, ale sprzęt potrzebny w tym celu kosztuje jak na razie majątek Big Grin
Pozatym konfiguracja skrzynki nie jest prosta (takie skrzyżowanie cli cisco, unix-a i czegoś jeszcze). Na Alledrogo trafiają się czasem (wersje na rynek francuski i polski) - można sobie kupić i popróbować swoich sił.
Co do stałego IP to z tego co pamiętam jest opcja dokupienia 5 IP publicznych i wtedy na jednym z portów ethernet będą IP publiczne a na reszcie prywatne. Moje informacje mogą nie być ścisłe ponieważ od dłuższego czasu nie posiadam łącza opartego o tą usługę.
Osobiście polecał bym to rozwiązanie (dokupienie 5 IP), olanie wewnętrznego firewall-a i ew. WiFi i potraktowanie jej jako zwykłego DSL-a TP (jeśli chodzi o dostęp do internetu). Albo zmianę usługi/operatora jeśli takie rozwiązanie nie jest zadowalające.
Rozumiem, że TP mogła sobie zablokować części softu urządzenia, żeby im nie namieszać np. w konfiguracji VOIP, ale zablokowanie konfiguracji interfejsów sieciowych dla urządzenia z funkcjonalnością routera to przesada. Speedstram to tylko modem, któremu parametry połączenia sam podaje, wieć grzebać w nim w środku nie ma raczej potrzeby. Co do urządzenia to nie mówie, że nie ma możliwości, chodzi tylko o przegięcie jakie TP (Orange) zrobiło wciskając mi urządzenie o którym nie wiem co tak naprawde robi z ruchem w mojej sieci (a może gromadzi sprytnie wybrane informacje o ruchu w mojej sieci?). No jeśli rzeczywiście nie ma możliwości konfiguracji samemu urządzenia, zoabczymy jak pojdzie na początku współpraca z operatorem, lub trzeba bedzie przemyśleć poważnie jego zmianę na innego.
Na temat polityki firmy Orange czy jakiejś innej to się nie wypowiadam Smile.
Mam swoje nieciekawe doświadczenia ze wszystkimi dostawcami internetu z których dotychczas miałem okazję korzystać...

<tryb paranoid on>
Nawet gdyby do urządzenia było dostępne hasło i miałby Pan pełen dostęp to tak naprawdę nadal by Pan nie wiedział co robi skrzynka. Przecież siedzi w niej specjalistyczne oprogramowanie które nie jest open source i co ono naprawdę robi to wie tylko producent.
<tryb paranoid off>

PS.
"Modem" speedstream jest też całkiem przyzwoitym routerkiem wbrew pozorom.
Przekierowanie