forum Tomkii

Pełna wersja: Ekonomia :)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Zwrot kosztów instalacji paneli słonecznych można znacząco przyśpieszyć kupując pojedyncze ogniwa i z nich zbudować panel samemu.
Jak doliczyć plekse z dołu, szybę od góry, ramkę Alu i swoją robotę to już nie bardzo niestety Sad
(01.05.2012 22:37)Tomkii napisał(a): [ -> ]Jak doliczyć plekse z dołu, szybę od góry, ramkę Alu i swoją robotę to już nie bardzo niestety Sad

Szyba z góry i to hartowana specjalna jak najbardziej tak alu rama też ale pleksi od dołu ... to zbędny wydatek. Mimo wszystko spora różnica w kosztach. Zwłaszcza, że kupując gotowca płacisz za certyfikat. Tak przy okazji czy Twój uszkodzony panel jest naprawialny czy nierozbieralny?
Nie próbowałem jeszcze nic z nim robić bo wisi nadal na dachu Smile.
Ma wydajność około 45W. Sposób w jaki go mocowałem (dziura pod nim w dachu) wymaga abym coś powiesił w jego miejsce jak będę chciał go zdjąć. Tak więc czeka aż kupię jakiś w jego miejsce.
Czyli aż prosi się żeby dokupić ogniwa na 2-gi panel a ten naprawić bo już sezon się zaczął.
Nawet czasem rzucam okiem na Alledrogo. Ale jest mały problem. Rozwodzę się obecnie z żoną. I w związku z tym zamroziłem wszelkie wydatki. Trochę to niestety potrwa Sad
Siła wyższa...
(01.05.2012 23:39)etomek2021 napisał(a): [ -> ]Twój uszkodzony panel jest naprawialny czy nierozbieralny?

Zrobiłem dokładne pomiary i raczej nie będę go naprawiał.
Ma obecnie moc 103W i to mi wystarczy. Według moich obliczeń nie pracuje 10 ogniw. Są dwie możliwości, albo nastąpiły zwarcia w ogniwach np. na skutek uszkodzeń mechanicznych (niestety szyba przednia jest z soczewkami i przez to nie widać za bardzo stanu ogniw w środku), albo po prostu sprzedano mi używamy i stary panel i ten spadek wydajności związany jest z jego wiekiem.
Szkoda że na panelach nie ma daty produkcji (przynajmniej ja nie widziałem).

Wskutek pomiarów doszedłem jednak do wniosku że potrzebuję kontroler z MPPT. Nabyłem jeden drogą kupna na e-bay (bo te osiągalne w polsce są sakramencko drogie). Jak pomierzę to wrzucę wyniki na stronkę.
Witam
zachęcam do zakupu paneli amorficznych
cena ich jest juz przystępna
250 ziko za 100 Wp
mam już zrobione zdjęcia mojej instalacji
wiec za jakiś czas załączę z opisem
od 6 stycznia robię pomiary
zapraszam do obejrzenia
instalacja jest zamontowana 15 km od Elbląga
Tak, sam się zastanawiałem nad kupnem jednego do testowania. Miałbym ładne porównanie pracy przy takich samych warunkach. Problemem w ich przypadku może być jednak miejsce. U mnie na dachu mam dość ograniczoną przestrzeń z dobrym oświetleniem. Trochę szkoda tam ładować panele, które potrzebują prawie dwa razy taką dużą powierzchnię dla uzyskania tej samej mocy.
Stron: 1 2
Przekierowanie