forum Tomkii

Pełna wersja: Zliczanie impulsów z licznika prądu.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5
Znalazłem podobny schemat w międzyczasie:
http://www.maxim-ic.com/images/appnotes/...5Fig02.gif
Niestety nie mam w domu diód więc sprawa musi poczekać do jutra.
Inaczej jest tam wpięty rezystor. Co o tym sądzisz?

Dzięki za pomoc!
Tamten schemat jest również poprawny. Pamiętaj jedynie że wyższe napięcie musi być podłączone do zacisku "+" złącza S0 a niższe do "-".
Inaczej nie będzie zwyczajnie działać.
Z tego co widzę to zasadnicza różnica jest taka, że wg twojego schematu mamy "wysoki stan" cały czas a impuls jest "niskiego stanu" a wg tego "mojego schematu" jest odwrotnie. Czy może mieć to wpływ na potencjalne "gubienie impulsów" czy jest to obojętne?
Jakiego rodzaju kondensator najlepiej zastosować?
Dokładnie tak.
Moim zdaniem nie ma znaczenia który układ zastosujesz.
Kondensator o małym prądzie upływu. Ale jaki nie wstawisz to będzie dobrze.
Ja w skrajnym przypadku mam w jednym liczniku wstawiony 1F!!!
Chodziło mi o zapewnienie podtrzymania stanu licznika przy ewentualnych wyłączeniach prądu.
Do standardowych zastosowań każdy będzie dobry.
Niestety we wsi z tramwajami nie można kupić BAT54 Sad Muszę zamówić wysyłkowo.

EDIT
Na próbę podpiąłem DS2423 tylko do GND i DATA i jest widziany przez komputer. Czyli do samego działania układu nie trzeba podpinać 3-go pinu wcale. Nie wiem tylko czy w takiej konfiguracji da się pobudzić wejścia zliczające?
Oczywiście nie obyło się bez urwania nóżki od układu ale na szczęście udało mi się dolutować przewód do wystającej ułamek milimetra części nóżki Smile
Transmisja z układem będzie działać bez zasilania. Ale zliczanie niekoniecznie.
Jak nie masz BAT to podepnij cokolwiek na próbę. Powinno zadziałać. To napięcie chyba wystarczy jak będzie na poziomie 3V nawet.
Zamówiłem diody i poczekam na nie. Szkoda, że te DS2423 nie są już produkowane Sad Są wprawdzie dostępne na hobbyboards ale dochodzi wysyłka co przy jednej sztuce podnosi cenę.
Patrząc na ich cenę za 1820 to ten 2423 pewnie kosztował by w PL jakieś 6zł Sad
No tak, to jest spory problem.
Ale z drugiej strony należy się cieszyć że jednak coś takiego idzie w ogóle kupić.
Do celu odczytu liczników nie widzę jakoś nic lepszego od tego.
Zmontowałem układ "na pająka" (nie polecam nikomu takiego sposobu lutowania układów SMD) i podłączyłem. W zasadzie działa... Tylko licznik nie jest zwiększany o 1 ale o 2 a czasem 3 i za każdym mrugnięciem diody na liczniku. I teraz nie wiem czy jest to wina licznika czy countera?
Na próbę podłączyłem odwrotnie kabelki pod licznik i nic się nie zmieniło (nadal liczy "po swojemu"). Zobaczę jeszcze jakie wyniki się wygenerują.

Teraz zauważyłem, że licznik zwiększ się już nawet o 5-6! Może ilość jednorazowo generowanych impulsów zależy od pobieranej w danej chwili mocy?
Zmniejsz wartość rezystora podciągającego. Np. do 100 kOhm (można z nim zjechać nawet poniżej 1 kOhm-a, tyle że obniży to wtedy za mocno napięcie zasilające układ). Jak nie pomoże to można dołożyć mały kondensator rzędu 1nF.
Jakie długie masz przewody między licznikiem a counterkiem?
Stron: 1 2 3 4 5
Przekierowanie