forum Tomkii

Pełna wersja: Zliczanie impulsów z licznika prądu.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5
Chyba jednak zliczanie jest prawidłowe. Teraz jak jest bardzo mały pobór prądu (PC w stanie czuwania) to licznik zwiększa się stopniowo o 1. Widać ten licznik generuje impulsy "seriami" a nie poprzez zwiększanie częstotliwości pojedynczego impulsu.
Mam jednak inny problem... Nie rysuje się nic na wykresie prądu i nie mam pojęcia co może być źle Sad
A zapisuje się poprawnie do bazy?
Jaki typ danych wybrałeś? GAUGE czy COUNTER?
Wpisujesz dane bezpośrednio z licznika do rrd czy obliczasz zużycie skryptem?
Co Ci pokazuje komenda:
rrdtool fetch -s -3h rrd/Prad.rrd AVERAGE
gdzie za rrd/Prad.rrd podstaw link do Twojej bazy z prądem.
Używam twoich skryptów (dostosowanych do innego systemu, itp) tak więc w przypadku DS2423 z automatu jest typ COUNTER.

Czekaj!!!
Chyba mnie naprowadziłeś!!! Bazy były stworzone wcześniej kiedy działały same czujniki temperatury. A jak nie było licznika to "postawiłem" pod tą bezę jeden z termometrów i skrypt utworzył bazę typu GAUGE zamiast COUNTER i stąd to zamieszanie!
Serdeczne dzięki za podpowiedź!!! Zaraz sprawdzę efekty.
No i zaczęło się coś rysować Big Grin
Wiem, że powinienem użyć man rrd ale jestem z natury leniwy więc spytam Wink Czy wiesz jak wyciągnąć za bazy dzienne/miesięczne zużycie prądu jako liczbę kWh?
Ja już pracuje na mocno zmienionej wersji skryptów.
Zbudowanej bardziej "klockowo" Smile.
Można zmusić rrd do podania innego ciągu. Podaje się wtedy jawnie "step".
Muszę jednak powiedzieć, że z jakiś tajemniczych powodów wyciągane w ten sposób dane nie pokrywają się do końca z wyliczonymi klasycznie przez skrypt i na razie zupełnie nie wiem dlaczego Sad.
Mnie interesuje wyliczenie zużycia prądu w ciągu jednego dnia i kalendarzowego miesiąca. Robię opomiarowanie pompy ciepła więc te dane są istotne do wyliczenia kosztów eksploatacji.
Wygląda, że przemnożenie średniej z całego dnia przez 24h daje bardzo dokładny wynik więc chyba jest to metoda. Odpalę raz dziennie skrypt z crona, który to przeliczy i będzie gitara.
Witam !

Mam pytanie odnośnie zczytywania stanu licznika, jak tego dokonujesz ?
Czy licznik zachowuje się identycznie jak DS18B20 ? Czy sprawdzałeś czy OWFS go widzi ?

BTW. Licznik DS2423 pojawił się na allegro Smile
OWFS widzi go oczywiście.
owread 1D.00....../counters.A - odczytuje stan licznika A. W jednym scalaku są dwa liczniki (A i B).
ok, dzięki za info.
Czekam właśnie na dostawę licznika Smile
Czy poza hobby board widzieliście może jakąś uniwersalną płytkę, coby licznik można wlutować (chodzi o rozkład nóżek jak w ukł) ?

Jakoś nie doczytałem, że DS2423 to smd i strasznie się namęczyłem, żeby go wlutowac w zwykłą płytkę uniwersalną, sprawdziłem 1wire i widzi go, więc może jakoś to będzie, mimo urwanych 2 nóżek.

Mam jeszcze pytanie odnośnie kondesatora podtrzymującego, czy jest tam potrzebna dioda pomiędzy plusami kondesatora i zasilania ?

Czy ten licznik ma wyprowadzenie zasilania na złączu licznikowym, czy pomiędzy nóżkę 5/6 i wejście impulsometru trzeba podłączyć żródło prądu ?
Stron: 1 2 3 4 5
Przekierowanie