forum Tomkii

Pełna wersja: Miernik natężenia promieniowania słonecznego
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Zacząłem właśnie robić miernik natężenia promieniowania słonecznego. Wykonam go na bazie malutkiego panelu słonecznego (baterii słonecznej). Bateria jest już zamontowana na dachu na takim wysięgniku z pręta ocynkowanego. Dobrałem także dzielnik napięcia wzorując się danymi ze strony:
http://www.sensorsmag.com/sensors-mag/1-...nitor-1065 (opis mniej więcej w środku strony).
Mam już dobrane rezystory tak aby napięcie max. na wejście układu wynosiło 0,25V.
No i teraz nigdzie nie mogą znaleźć kolejności wyprowadzeń (pinów) w układzie ds2438z+ (dokładnie DS2438Z+ SMD-SO8 DS). Na obudowie są tylko napisy a nie ma żadnego nacięcia dziurki czy też innego znaczka. Tak samo na spodzie układu.
Proszę bardzo o pomoc w identyfikacji kolejności pinów w układzie.
Po wykonaniu całości chętnie opiszę jak to zrobiłem i jak działa Shy
Pozdrawiam
-----
ps. chyba w złym dziale umieściłem ten post - proszę o ew. przeniesienie go do stacji pogodowych
-----
Zdobyłem już te informacje co do kolejności pinów w układzie. Mało tego wczoraj polutowałem elementy na płytce montażowej i uruchomiłem. Całość działa świetnie. Wykorzystuje do tego program LogTemp: http://www.mrsoft.fi/ohj01en.htm
Program działa dobrze ale ma tylko opcje wyświetlania (rysowania wykresów) nasłonecznienia w procentach względem zadanej wartości maksymalnej, wyniki zapisuje też do pliku. Ta wartość max. dodatkowo jest w miliwoltach a więc sygnału na wejście układu DS2438. Chciałbym natomiast tak to poustawiać i wyskalować aby wartości były np. w watach na metr kwadratowy - W/m2. Niestety nie znam się na programowaniu i sam nie napiszę nic do obsługi tego.
Program widzi także termometr zaszyty w układ DS2438 i wyświetla jego wartości.

Zna może ktoś jakiś inny program, który działa z różnymi układami DS? Nie chodzi mi tylko o termometry DS18B20 ale szczególnie o inne układy takie jak właśnie DS2438 czy też DS2423.

Poniżej kilka fotek wykonania. "Panelik" słoneczny wygląda tak brzydko bo jest na nim jeszcze folia ochronna. Na fotkach układ DS2438 jest do góry nóżkami - czyli jest przyklejony na plecach:
Najbardziej uniwersalny jest OWFS Smile
(08.09.2012 11:02)kriu napisał(a): [ -> ]Zdobyłem już te informacje co do kolejności pinów w układzie. Mało tego wczoraj polutowałem elementy na płytce montażowej i uruchomiłem. Całość działa świetnie. Wykorzystuje do tego program LogTemp: http://www.mrsoft.fi/ohj01en.htm
Program działa dobrze ale ma tylko opcje wyświetlania (rysowania wykresów) nasłonecznienia w procentach względem zadanej wartości maksymalnej, wyniki zapisuje też do pliku. Ta wartość max. dodatkowo jest w miliwoltach a więc sygnału na wejście układu DS2438. Chciałbym natomiast tak to poustawiać i wyskalować aby wartości były np. w watach na metr kwadratowy - W/m2. Niestety nie znam się na programowaniu i sam nie napiszę nic do obsługi tego.
Program widzi także termometr zaszyty w układ DS2438 i wyświetla jego wartości.

Zna może ktoś jakiś inny program, który działa z różnymi układami DS? Nie chodzi mi tylko o termometry DS18B20 ale szczególnie o inne układy takie jak właśnie DS2438 czy też DS2423.

Poniżej kilka fotek wykonania. "Panelik" słoneczny wygląda tak brzydko bo jest na nim jeszcze folia ochronna. Na fotkach układ DS2438 jest do góry nóżkami - czyli jest przyklejony na plecach:

Wątek dla mnie ciekawy, bo ostatnio kryzys spowodował, że mam trochę więcej czasu, a temat poruszany na forum od dawna mnie interesował. Jestem szczęśliwym posiadaczem stacji pogody WS1080 i do pełni szczęścia brak mi miernika natężenia nasłonecznienia. Rozwiązanie prezentowane na forum bardzo mnie zaciekawiło i chętnie skorzystałbym z niego. Ale mam problem, może on się komuś wydać śmieszny, po prostu jak dla mnie ciut mało szczegółów. Byłbym zainteresowany kompletnym schematem elektronicznym oraz może projektem płytki i oczywiście oprogramowaniem. Zapewne znajdą się tacy, którzy napiszą, że wystarczy sprawdzić podany link itd. itp. No cóż może tak jest, ale linki po uruchomieniu są w języku angielskim, ja z angielskiego jedynie I’m Marek i chwatit. Może ktoś byłby tak uprzejmy i rozszerzył wątek. Dziękuję z góry. P.S. lutownicę umiem trzymać i wiem że co to jest plik z rozszerzeniem exe :-)
Poczytaj tutaj - dałem tam dokładniejszy opis wykonania:
http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=1240.0
Przekierowanie