Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czujnik przepływy wody
09.08.2014, 16:49
Post: #1
Czujnik przepływy wody
Witam,

chciałbym zmontować układ, który wykrywałby przepływ wody. Główny cel to wykrycie ew. wycieków. Chciałbym w tym celu wykorzystać wodomierz, który mam zamontowany na wejściu instalacji wodnej (dom).
Z tego co wiem, niektóre wodomierze są wyposażone w magnes, który pozwala wykorzystać kontaktron przyłożony do obudowy do zliczania impulsów. Niestety mój wodomierz (PoWoGaz JS-1,5 G1, mniej więcej: http://img.archiwumallegro.pl/?617224799) chyba nie jest w niego wyposażony.
Zastanawiam się więc jakie inne rozwiązania wchodzą w grę.
Myślałem o:
- zastosowaniu czujnika obiciowego i analiza obrotów zębatki widocznej w okienku. Niestety, widoczna część zębatki jest bardzo mała (sama dziurka ma może 1-2 mm średnicy) więc chyba trudno byłoby tutaj coś zmierzyć.

- zastosowaniu analizy obrazu / koloru i wykrywanie obrotu ostatniej wskazówki (tej która zlicza pojedyncze litry). To rozwiązanie z kolei jest dość "ciężkie" - potrzebowałbym jakieś czujniki/kamery, analiza obrazu itd.

Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki jak podejść do tego tematu.
Być może najprostszym rozwiązaniem byłaby wymiana wodomierza na taki, który wspiera kontaktrony. Ale to wiązałoby się z potrzebą jego legalizacji, załatwiania papierków itd. - zostawiam to rozwiązanie jako ostateczność.

pozdrawiam,
Bartek
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09.08.2014, 18:33
Post: #2
RE: Czujnik przepływy wody
Z tego co się zorientowałem są dostępne dwie wersje wodomierzy z impulsatorem. W wariancie pierwszym magnes jest umieszczony na jednej ze wskazówek i to po prostu widać (jest ona inna niż reszta), w drugim (który ma zabezpieczać kontaktron przed obcym polem magnetycznym) jest to jakoś inaczej rozwiązane (tej wersji nie miałem w rękach bo mi nie była potrzebna).
Na Twoim miejscu spróbował bym uzyskać kontakt do działu zajmującego się wodomierzami w lokalnych wodociągach i spróbować pogadać aby założyli taki z impulsatorem za jakąś dopłatą. Innym wyjściem (które jak się domyślam pewnie nie wchodzi w grę) jest po prostu przerobienie układu w taki sposób aby za wodomierzem głównym mieć własny wodomierz (i tak jest u mnie). Ewentualnie zamontować przepływomierz ale one raczej wyjdą drożej.
Można by jeszcze próbować "łapać" pole magnetyczne sprzęgu (część z licznikami od części pomiarowej są w wodomierzach suchych całkowicie oddzielone a łączy je zwykle tylko sprzęg magnetyczny) za pomocą jakiegoś czułego hallotronu.
Problem w tym, że wskutek stosowania magnesów neodymowych ten sprzęg jest zwykle dość dobrze ekranowany Sad.

Na jednej z zagranicznych stron o pomiarach domowych widziałem rozwiązanie odczytu liczydła licznika elektrycznego za pomocą diod IR. Jedna z cyfr w świetle IR dawała odbicie. Ale jeśli producent liczydła tego nie przewidział to nic z tego nie będzie. No i nie mam pomysłu jak to sprawdzić? Oświetlać IR liczydło i oglądać kamerą?

Zrób może zdjęcie w powiększeniu lub podaj dokładny symbol tego wodomierza - może uda się coś znaleźć Smile.

Automatyka domowa w oparciu o urządzenia 1-wire.
Domowa Stacja Pogody zrób to sam Shy
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09.08.2014, 18:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09.08.2014 20:42 przez Tomkii.)
Post: #3
RE: Czujnik przepływy wody
Mój wodomierz wygląda tak:    
Tak przy okazji - czy wiesz może czym jest ten element, który zaznaczyłem strzałką ?
Wygląda jak jakieś "oczko", aczkolwiek dziury w samej obudowie (plastiku) nie ma.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09.08.2014, 21:06 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09.08.2014 21:09 przez Tomkii.)
Post: #4
RE: Czujnik przepływy wody
(09.08.2014 18:46)bimcio napisał(a):  Tak przy okazji - czy wiesz może czym jest ten element, który zaznaczyłem strzałką ?
Albo jest to czujnik pola magnetycznego (do wykrycia przyłożenia neodymu) albo... wygląda trochę jak bąbel w poziomicy - przynajmniej na zdjęciu.
Powiem tak, będzie ciężko, to jest na razie jedyne co o nim znalazłem:

.pdf  ins_js_js-02.pdf (Rozmiar: 332.02 KB / Pobrań: 4)
Jak widać jest wersja z impulsatorem REED ale wygląda na to, że dają wtedy zupełnie inną "górę" dla tego wodomierza.

Automatyka domowa w oparciu o urządzenia 1-wire.
Domowa Stacja Pogody zrób to sam Shy
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10.08.2014, 00:49
Post: #5
RE: Czujnik przepływy wody
Pomysł z odczytem sprzęgu magnetycznego masz tutaj http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2464508.html.

No i chyba niebawem problem i tak się rozwiąże bo tego modelu nie produkują już chyba od około 2011 roku. Czyli niebawem pewnie skończy Ci się legalizacja (5lat).

Automatyka domowa w oparciu o urządzenia 1-wire.
Domowa Stacja Pogody zrób to sam Shy
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13.08.2014, 15:13
Post: #6
RE: Czujnik przepływy wody
Dzięki za rady. Skontaktowałem się z wodociągami i rzeczywiście nawet sami zamierzają w przyszłości (niedalekiej podobno) wymieniać te stare wodomierze na takie z nadajnikiem radiowym. Będę musiał się więc wstrzymać z moimi pracami do momentu wymiany. Niestety (stety?) wodociągi planują założyć swoją nakładkę nadawczą do celów zdalnego odczytu, więc będę musiał albo próbować odbierać taki sygnał (o ile się da), albo wpiąć się jakoś "na lewo".
Z tego co mi się udało dowiedzieć montowane mają być wodomierze firmy Mirometr.

pozdrawiam
Bartek
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości