Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czujnik przepływy wody
09.08.2014, 16:49
Post: #1
Czujnik przepływy wody
Witam,

chciałbym zmontować układ, który wykrywałby przepływ wody. Główny cel to wykrycie ew. wycieków. Chciałbym w tym celu wykorzystać wodomierz, który mam zamontowany na wejściu instalacji wodnej (dom).
Z tego co wiem, niektóre wodomierze są wyposażone w magnes, który pozwala wykorzystać kontaktron przyłożony do obudowy do zliczania impulsów. Niestety mój wodomierz (PoWoGaz JS-1,5 G1, mniej więcej: http://img.archiwumallegro.pl/?617224799) chyba nie jest w niego wyposażony.
Zastanawiam się więc jakie inne rozwiązania wchodzą w grę.
Myślałem o:
- zastosowaniu czujnika obiciowego i analiza obrotów zębatki widocznej w okienku. Niestety, widoczna część zębatki jest bardzo mała (sama dziurka ma może 1-2 mm średnicy) więc chyba trudno byłoby tutaj coś zmierzyć.

- zastosowaniu analizy obrazu / koloru i wykrywanie obrotu ostatniej wskazówki (tej która zlicza pojedyncze litry). To rozwiązanie z kolei jest dość "ciężkie" - potrzebowałbym jakieś czujniki/kamery, analiza obrazu itd.

Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki jak podejść do tego tematu.
Być może najprostszym rozwiązaniem byłaby wymiana wodomierza na taki, który wspiera kontaktrony. Ale to wiązałoby się z potrzebą jego legalizacji, załatwiania papierków itd. - zostawiam to rozwiązanie jako ostateczność.

pozdrawiam,
Bartek
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Czujnik przepływy wody - bimcio - 09.08.2014 16:49



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości