Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomiar temperatury gruntu
19.09.2012, 22:20
Post: #9
RE: Pomiar temperatury gruntu
Dzisiaj skończyłem robić układ do pomiaru temp. gruntu - tzn. wkopałem go w ziemię. Składa się on tylko z trzech termometrów DS18B20 w ziemi na głębokościach: 30cm, 60cm, 100cm, ale myślę, że to wystarczy. Dodatkowo umieściłem termometr na styku muru domu i ocieplenia ze styropianu. Ciekawi mnie, jaka temp. jest w zimę zaraz pod ociepleniem. Jeszcze jeden termometr umieściłem w spiżarce, przez którą przebiegają przewody. Termometry, które są w ziemi przylutowałem do przewodu 2-żyłowego 2x1,5mm2 w podwójnej izolacji (typowy przewód). W domu przewodzik jest cienki - telefoniczny. Pion termometrów jest umieszczony w ziemi ok. 2 metry od domu. Przylutowane termometry są zabezpieczone izolacją (rurki) termokurczliwe 2 warstwy. Końce całego pionu dodatkowo rurką termokurczliwą z klejem termoutwardzalnym. Przewód poziomy w ziemi (1,5mm2) dodatkowo włożyłem do starego węża ogrodowego.
Do układu termometrów dodatkowo zrobiłem przejściówkę 1-Wre-RS232 - ten najprostszy układ na diodach. Całkowita odległość od ostatniego termometru do komputera to ok. 20m (może więcej). Niestety nie zmierzyłem tego. Cała magistrala jest złączona z 3 różnych przewodów. Całość działa dobrze, ale na jednym terminalu (FUTRO A250) nie chciało mi to ruszyć ale muszę to jeszcze sprawdzić. Działał przedtem jak testowałem układ w domu. Może odległość za duża? Teraz mam to podpięte do terminalu WYSE 9150. Na drugiej przejściówce 1-Wire-USB też na WYSE mam inne termometry - tzw. domowe - łącznie 7 sztuk i jeszcze 4 na innym urządzeniu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Pomiar temperatury gruntu - kriu - 13.08.2012, 22:55
RE: Pomiar temperatury gruntu - kriu - 14.08.2012, 10:21
RE: Pomiar temperatury gruntu - kriu - 17.08.2012, 22:01
RE: Pomiar temperatury gruntu - kriu - 19.08.2012, 12:47
RE: Pomiar temperatury gruntu - kriu - 19.09.2012 22:20



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości