Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ekonomia :)
01.05.2012, 19:42
Post: #1
Ekonomia :)
Zwrot kosztów instalacji paneli słonecznych można znacząco przyśpieszyć kupując pojedyncze ogniwa i z nich zbudować panel samemu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01.05.2012, 22:37
Post: #2
RE: Ekonomia :)
Jak doliczyć plekse z dołu, szybę od góry, ramkę Alu i swoją robotę to już nie bardzo niestety Sad

Automatyka domowa w oparciu o urządzenia 1-wire.
Domowa Stacja Pogody zrób to sam Shy
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01.05.2012, 23:39
Post: #3
RE: Ekonomia :)
(01.05.2012 22:37)Tomkii napisał(a):  Jak doliczyć plekse z dołu, szybę od góry, ramkę Alu i swoją robotę to już nie bardzo niestety Sad

Szyba z góry i to hartowana specjalna jak najbardziej tak alu rama też ale pleksi od dołu ... to zbędny wydatek. Mimo wszystko spora różnica w kosztach. Zwłaszcza, że kupując gotowca płacisz za certyfikat. Tak przy okazji czy Twój uszkodzony panel jest naprawialny czy nierozbieralny?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02.05.2012, 06:08
Post: #4
RE: Ekonomia :)
Nie próbowałem jeszcze nic z nim robić bo wisi nadal na dachu Smile.
Ma wydajność około 45W. Sposób w jaki go mocowałem (dziura pod nim w dachu) wymaga abym coś powiesił w jego miejsce jak będę chciał go zdjąć. Tak więc czeka aż kupię jakiś w jego miejsce.

Automatyka domowa w oparciu o urządzenia 1-wire.
Domowa Stacja Pogody zrób to sam Shy
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03.05.2012, 14:16 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03.05.2012 14:19 przez etomek2021.)
Post: #5
RE: Ekonomia :)
Czyli aż prosi się żeby dokupić ogniwa na 2-gi panel a ten naprawić bo już sezon się zaczął.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03.05.2012, 19:32
Post: #6
RE: Ekonomia :)
Nawet czasem rzucam okiem na Alledrogo. Ale jest mały problem. Rozwodzę się obecnie z żoną. I w związku z tym zamroziłem wszelkie wydatki. Trochę to niestety potrwa Sad

Automatyka domowa w oparciu o urządzenia 1-wire.
Domowa Stacja Pogody zrób to sam Shy
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04.05.2012, 20:28
Post: #7
RE: Ekonomia :)
Siła wyższa...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25.06.2012, 23:34
Post: #8
RE: Ekonomia :)
(01.05.2012 23:39)etomek2021 napisał(a):  Twój uszkodzony panel jest naprawialny czy nierozbieralny?

Zrobiłem dokładne pomiary i raczej nie będę go naprawiał.
Ma obecnie moc 103W i to mi wystarczy. Według moich obliczeń nie pracuje 10 ogniw. Są dwie możliwości, albo nastąpiły zwarcia w ogniwach np. na skutek uszkodzeń mechanicznych (niestety szyba przednia jest z soczewkami i przez to nie widać za bardzo stanu ogniw w środku), albo po prostu sprzedano mi używamy i stary panel i ten spadek wydajności związany jest z jego wiekiem.
Szkoda że na panelach nie ma daty produkcji (przynajmniej ja nie widziałem).

Wskutek pomiarów doszedłem jednak do wniosku że potrzebuję kontroler z MPPT. Nabyłem jeden drogą kupna na e-bay (bo te osiągalne w polsce są sakramencko drogie). Jak pomierzę to wrzucę wyniki na stronkę.

Automatyka domowa w oparciu o urządzenia 1-wire.
Domowa Stacja Pogody zrób to sam Shy
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28.01.2013, 18:57
Post: #9
RE: Ekonomia :)
Witam
zachęcam do zakupu paneli amorficznych
cena ich jest juz przystępna
250 ziko za 100 Wp
mam już zrobione zdjęcia mojej instalacji
wiec za jakiś czas załączę z opisem
od 6 stycznia robię pomiary
zapraszam do obejrzenia
instalacja jest zamontowana 15 km od Elbląga
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28.01.2013, 22:47
Post: #10
RE: Ekonomia :)
Tak, sam się zastanawiałem nad kupnem jednego do testowania. Miałbym ładne porównanie pracy przy takich samych warunkach. Problemem w ich przypadku może być jednak miejsce. U mnie na dachu mam dość ograniczoną przestrzeń z dobrym oświetleniem. Trochę szkoda tam ładować panele, które potrzebują prawie dwa razy taką dużą powierzchnię dla uzyskania tej samej mocy.

Automatyka domowa w oparciu o urządzenia 1-wire.
Domowa Stacja Pogody zrób to sam Shy
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości