Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
licznik wyładowań atmosferycznych
12.08.2012, 22:30
Post: #1
licznik wyładowań atmosferycznych
Witam!
Założyłem nowy wątek ponieważ ten powyższy wydawał mi się dotyczyć już samego działania licznika i dołączania go do komputera – w tym wypadku routera.
Mam zamiar wykonać licznik wyładowań atmosferycznych na bazie układu DS2423. Przy okazji chciałbym podziękować Moderatorowi tego forum za udostępnienie schematów m.in. licznika. W związku z tym mam parę pytań co do samego schematu:
1. Czy wszystkie potrzebne elementy są dostępne? Pomijam układ DS2423, którego jak na razie nie mam, ale szukam. Czy może ktoś wie gdzie można taki kupić? Czy są w innych obudowach niż SMD? Nie wiem czy będzie mi łatwo to polutować.
2. Co to jest za element LAMP1? Lampka jarzeniowa? Jak tak to czy można z niej zrezygnować?
3. Dlaczego wejścia licznika A i B są połączone? Czy nie wystarczy używać jednego wejścia? A czy wtedy drugie wejście można użyć do zliczania czegoś innego?

Bardzo proszę w miarę możliwości o odpowiedzi ma te pytania. Kluczową sprawą jak się wydaje jest zdobycie układu DS2423. Na Allegro obecnie jest licznik podwójny z tym układem: http://allegro.pl/ds2423-dallas-maxim-li...01063.html
Ale jest jak mi się wydaje dość drogi. Napisałem do gościa z pytaniem o koszt licznika wyładowań to podał kwotę 130zł. Jest ona znacznie wyższa od tej za licznik ze strony: http://www.hobby-boards.com/store/produc...ector.html
A tak przy okazji na powyższej stronie jest schemat licznika. Nie pamiętam dokładnie, ale wydaje mi się, że go tam niedawno nie było.
Znalazłem też cos takiego: http://www.carterlake.org/lightningdetector_1-wire.php
Może ktoś rzuci fachowym okiem i porówna czy to to samo jak na schemacie z hobby-boards (wygląda na to samo):
http://www.hobby-boards.com/download/sch...ematic.pdf
A i jeszcze jedno – czy używa ktoś programu LogTemp (Windows): http://www.mrsoft.fi/ohj01en.htm Jak dla mnie bardzo dobry. W menu można wybrać obsługę wielu różnych układów 1-Wire. Jest tam opcja samego licznika (counter) ale po zaznaczeniu nie pojawia się wykres. Przy wybraniu innych wielkości (np. licznik energii) pojawia się, podobnie inne.
Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13.08.2012, 18:02
Post: #2
RE: licznik wyładowań atmosferycznych
Jedyne miejsce gdzie mi udało się znaleźć układ DS2423 to Hobby-Board http://www.hobby-boards.com/store/products/DS2423.html.
Z tego co mi wiadomo to raczej nie jest dostępny w innych obudowach niż smd. Z lutowaniem nie będzie problemu jeśli go sobie wcześniej przykleisz na odrobinę kleju i masz dość ostrą końcówkę w lutownicy.

LAMP1 to zwykła neonówka. Można wyjąć z próbnika napięcia albo z podświetlanych włączników elektrycznych (tylko wziąść samą neonówkę bez rezystora). Jej funkcją jest ograniczenie napięcia do około 100V.

Wejścia A i B nie muszą być zmostkowane, można podłączyć jedno wejście a do drugiego podłączyć coś zupełnie innego.

Układ ze strony Carter Lake.org jak wynika z opisu - jest tym samym co sprzedaje Hobby-Board.

Automatyka domowa w oparciu o urządzenia 1-wire.
Domowa Stacja Pogody zrób to sam Shy
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości