Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Router+openwrt=stacja pogodowa
12.01.2014, 12:15 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12.01.2014 12:15 przez r_afaello.)
Post: #1
Router+openwrt=stacja pogodowa
Witam.
W domu zrobiłem sobie stację pogodową (jestem zupełnym amatorem a z elektroniki noga).
Na routerze z wgranym gargoyle poprzez digitemp odczytuję temperaturę i robię wykres.
Mam dla kolegi zrobić takie urządzenie ale chciałbym pominąć kilka elementów które zrobiłem u siebie.
Mam tak:
router >aktywny hub usb >konwerter usb/rs232>zlutowany adapter z rs232/1wire i przewodem do czujników DS18B20(4 szt - w odległosć max 10m od centralki).

a chciałbym tak

router >aktywny hub usb >Przejściówka USB->1-wire > i przewodem do czujników DS18B20 (15 szt w odległosci max 30m od centralki).

Czyli mniej elementów i kabli.
Wyczytałem na Pańskiej stronie że (jesli dobrze zrozumiałem) mozna użyć adaptera MP00202.
Napisałem maila (bo ceny nie znalazłem na stronce) do producenta.
Pytałem jako zupełny laik :

- Czy wspomniany moduł będzie pracował z openwrt/gargoyle (digitemp)?

- Czy bez problemu obsłuży taką ilość czujników?

- Czy w razie potrzeby moze też podawać dodatkowe zasilanie na czuniki (czytałem ze przy większych odległościach do czujnika lepiej podac napięcie na 1 z nurzek ds18b20 -czy to prawda?)?


Niestety otrzymana odpowiedź była niezadowalająca:

Nie zajmujemy się oprogramowaniem więc we sprawie openwrt/gargoyle nie pomogę.
Układ jest kompatybilny z DS9097U.
Troche odpowiedzi znajdzie Pan w dokumentacji - pisze tam wyrażnie jakie napięcie jest wyprowadzone.

PS. Nasze moduły przeznaczone są dla elektroników.


Tak więc dalej nic nie wiem.
Byłbym wdzięczny za rozwianie moich wątpliwości i naprowadzenie w temacie

Pozdrawiam
Rafał
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12.01.2014, 12:41
Post: #2
RE: Router+openwrt=stacja pogodowa
(12.01.2014 12:15)r_afaello napisał(a):  router >aktywny hub usb >Przejściówka USB->1-wire > i przewodem do czujników DS18B20 (15 szt w odległosci max 30m od centralki).
Powinno działać. Na 100% nikt nie odpowie bo 1-wire bywa kapryśne. Jak będą problemy z widocznością części czujników to trzeba będzie rozbić najlepiej na dwa konwertery.

(12.01.2014 12:15)r_afaello napisał(a):  - Czy wspomniany moduł będzie pracował z openwrt/gargoyle (digitemp)?

- Czy bez problemu obsłuży taką ilość czujników?

- Czy w razie potrzeby moze też podawać dodatkowe zasilanie na czuniki (czytałem ze przy większych odległościach do czujnika lepiej podac napięcie na 1 z nurzek ds18b20 -czy to prawda?)?
Nie testowałem digitemp-a ale moim zdaniem powinno działać. Są generalnie tylko dwa typy adapterów 1-wire i z reguły oprogramowanie obsługuje obydwa (pomijam pasywny konwerter bo z nim są problemy).
Nie ma ograniczenia na ilość czujników. Jednak po przekroczeniu pewnych (niestety nie ustalonych) parametrów zaczną się problemy z odczytem magistrali.
Dodatkowe napięcie (czyli prowadzenie linii 3 przewodowej a nie 2) polecam prowadzić od początku. Pozwala to na włączenie konwersji na wszystkich DS-ach jednocześnie.

Automatyka domowa w oparciu o urządzenia 1-wire.
Domowa Stacja Pogody zrób to sam Shy
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05.02.2014, 13:20
Post: #3
RE: Router+openwrt=stacja pogodowa
Witam,
mogę potwierdzić prawidłowe działanie konwertera MP00202 z digitemp'em.
Posiadam dokładnie takie rozwiązanie z routerem TP 1043ND i OpenWRT/Gargoyle. Prowadzenie magistrali mam na 3 przewodach (wykorzystuję przewód 4 przewodowy, wykorzystywany do instalacji monitoringu i typową skrętkę). Czujników mam 6, prowadzenie przewodów przypomina trochę topologię gwiazdy (jeden przewód z routera do rozdzielacza, a stąd wyprowadzonych jest 6 czujników). Odczyty zapisuję w bazie SQLite i wyniki prezentuje na stronie WWW (usługa mini-httpd na routerze). Przy 6 czujnikach, odczyt z czujnika najbardziej oddalanego (ponad 40 m) zdarza się z błędem (jakieś 10 - 15% odczytów). Wprowadziłem pewną korektę błędów więc nie jest do dla mnie zbyt uciążliwe. Odczyty dokonuję co 1 minutę - czyli dość często.
pozdrawiam
AS
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości